wtorek, 19 lutego 2008

O islamie - jedna strona medalu

W TVP Polonia uczestniczyłem w Komentatorze o islamie w Europie (z prof. Daneckim i red. Dobieckim). Rozmowa szła dość wartko, choć w trakcie zorientowałem się, że obowiązywała nas formuła, w której nie bardzo mogliśmy sobie wchodzić w słowa i reagować. Raczej odpowiadaliśmy na pytania prowadzącej.

Trochę dotknęliśmy temat islamu w Europie. Mówiłem o komplikacji, która wynika z tego, że dziś rozmówcą muzułmanów w Europie jest nie tylko chrześcijaństwo, ale i systemy laicyzmu, wrogie religii po prostu. Te systemy laickie dopiekają tak samo muzułmanom jak chrześcijanom - a równocześnie w krajach sztandarowo islamskich trwa w najlepsze dyskryminacja chrześcijan, włącznie z zabójstwami.

Zdziwiło mnie pytanie prowadzącej red. Sieradzkiej, czy chrześcijanie nie powinni zazdrościć islamowi temperatury reakcji na obrażanie ich religii. My mamy zupełnie inną religię, i ta nasza nie pozwala na takie rozbestwienie emocji. Inna sprawa, że rzeczywiście już za bardzo przyzwyczailiśmy się do bluźnierstw. Ale to nieprawda, że dziś już nikt nie umiera za chrześcijaństwo. Okazuje się, że przypominanie o codziennym męczeństwie chrześcijan także w niektórych krajach muzułmańskich jest konieczne.

W sumie - mówiliśmy rzeczywiście prawie wyłącznie o sprawie obecności muzułmanów w Europie. Ale to rodzi pewne złudzenie, bo znika nam z obrazu ta dysproporcja między traktowaniem muzułamnów na Zachodzie i traktowaniem chrześcijan w krajach islamu. A świat mamy dziś mniejszy, nie da się mówić tylko o wycinkach globalnych problemów.


3 komentarze:

berenike pisze...

Lepsza wersaj wulgaty sur le web:


http://vulsearch.sourceforge.net/html/index.html

berenike pisze...

(no, conajnmniej ładniejsza)

Anonimowy pisze...

Jeszcze Pragnę przypomnieć pytania jakie zadałem w salonie24.pl na blogu Christianitas.

"""""""Panie Pawle, jako osoba bliska ruchowi Tradycjonalistów może Pan powiedzieć, czy środowisko to jest zorientowane kompromis, czy też na konsekwentne przywracanie różnymi działaniami wizji Kościoła Trydenckiego?

Chodzi mi o takie dziedziny jak:
- dialog ekumeniczny
- stosunek do innych wyznań
- stosunek do innych Wspólnot Chrześcijańskich

Będę wdzięczny za odpowiedź.""""

Odpowiedź jest we wpisie powyżej - jak twierdzi Pan Paweł.

Pozdrawiam!